1.768 gösterim
49,11 viral puan

GEDİKLİ KÖYÜ ANAMAS DAĞINDA YILDIRIM SONUCU YANGIN.

Kızıl dağ milli parkı içerisinde bulunan Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesi gedikli köyünde yıldırım atması sebebi ile yangın çıktı.
Mehmet GARİP 19.09.2014 saat 01:09
 1. Kızıl dağ milli parkı içerisinde bulunan Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesi gedikli köyünde yıldırım atması sebebi ile yangın çıktı. Orman yangın söndürme ekibi Gedikli köyüne geldiler. Yangının olduğu yere arazözün gide bileceği yolun olmaması ve eskiden bulunan yollarında kapanması sebebi ile köylülerin kullandığı pat pat denilen hurda araba parçaları ile yapılan arazi aracının 4×4 olanı ile gidilebildi. Ormanın içinde nerede ise 8 – 10 km çok kötü arazi şartları ile mücadele edilerek ve aracın gidemediği 2 – 2,5 km yol ise yürünerek ulaşıldı.

  Gedikli köyü sakinlerinden de yangını söndürmeye yangın GEDİKLİ KÖYÜ ANAMAS DAĞINDA YILDIRIM SONUCU YANGIN.ekibinden daha fazla kişi katıldı. Milli parklar ve orman gelen müdürlüğü köylüler ile istişare ederek orman içindeki yolların tekrar açılarak olmayan yerlere de yeni yollar yapılıp yangına acil müdahale daha çabuk ve kolay yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz yılda yine aracın ulaşamadığı bir yerde yıldırım atması sonucu meydana gelen yangına Gedikli köyü sakinleri sırtlarında su taşımak sureti ile söndürdüler. Yetkililerin bu konuyu dikkate almaları Gediklinin üstündeki iki dağın paratoner ile korunup ayrıca Gedikliye’de paratoner konulması ek bir önlem düşünüle bilir.

  Gedikli köyü sakinlerinden ekibi oraya arazi aracı ile götüren Şener Çalık yetkililerin bu yolları yenilemesi ve yeni yollar açılması için çağrıda bulundu. Ali Çalık Milli parkların bir projelendirip yeni yollar açmasına değinirken, Ahmet Yıldırım (Alişan oğ) yağışlı zamanda sürekli yıldırım atıp yangın oluştuğuna yaz ayında olsa her yerin yanacağına değindi. Yangını söndürmeye katılan bir diğer Gedikli köyü sakini Cabbar Demir ise bizim çekimimiz için ışık tutmak sureti ile çekimimize katkıda bulundu.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var
 • Facebook: 21 gösterim

 • Toplam Viral: 32 gösterim
 • Toplam Seed: 36 gösterim
 • Toplam Direkt: 1.700 gösterim
 • Viral Puan: 49,11